wtorek, 20 grudnia 2016

Jak pokochać siebie? Samoakceptacja

Cześć kochani !

Przepraszam, że znów nie umieszczałam postów, a obiecywałam, że będą pojawiać się normalnie. Jednak miałam ostatnio tyle obowiązków, a m.in. napisanie zaległych prac w szkole lub poprawę niektórych z nich, gdyż niecały miesiąc temu miałam skręconą rękę, którą piszę, a po drugie rozpoczęłam na początku grudnia kurs na prawo jazdy i kolejne zadanie, do mojej listy, która jest już bardzo i to bardzo długa. Przez co mam bardzo mało czasu, jednak postaram się wszystko tak ułożyć, by znaleźć czas na bloga :)

A dzisiaj przychodzę do was takim tematem jakim jest samoakceptacja i samoocena.

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z własnego Ja, choć nie zawsze jest to proste do zdefiniowania. Każdy ma własna strukturę Ja, czyli posiada wiedzę na temat własnej osoby. Wiem, że mam 17 lat, wiem gdzie mieszkam, wiem co lubię, jakie są moje zainteresowanie, wiem, że szybko się denerwuję, lubię pomagać i bawić się z dziećmi oraz wiele innych rzeczy o sobie. Ale to jest moje realne Ja, a w psychologii istnieje ja powinnościowe, czyli jaka powinnam być (mądra, punktualna, sumienna, spokojna, itp.) oraz Ja idealne, czyli nasz ideał (inteligentna, piękna, spełniona, umiejąca walczyć o swoje, itp.). Właśnie miedzy innymi z strukturami powiązana jest samoocena, którą jest ściśle powiązana z samoakceptacją.

Aczkolwiek powinniśmy wiedzieć, że nie ma ludzi doskonałych. Każdy z nas ma zarówno zalety, jak i wady. Niektórzy może po prostu dopracowali aż do perfekcji ukrywanie swoich wad, skaz, przez co w efekcie niekiedy można stworzyć kompletnie innego człowieka. Lecz nie warta tak postępować. Na Twoją jak i moją osobowość nie składają się i wyłącznie dobre cechy, leczy także te gorsze. Tak samo jest jeśli chodzi o umiejętnościami, gdyż nie we wszystkim musimy być perfekcyjni
Zacznijmy od tego, że nikt nie jest doskonały. Każdy z nas ma zarówno zalety, jak i wady. Niektórzy po prostu dopracowali do perfekcji ukrywanie swoich skaz, w efekcie tworząc niekiedy inną osobę. Nie bądź taka! Na Twoją osobowość nie składają się wyłącznie dobre cechy, ale także te gorsze. Tak samo jest z umiejętnościami. Nie we wszystkim będziesz dobra, bo tak się po prostu nie da. Część rzeczy przyjdzie Ci łatwiej, a z częścią będziesz miała większe problemy.


1. Nie wmawiaj sobie, że jesteś najgorsza
Jeśli myślisz o sobie samej tylko złe to wiedz, że nie warto. Z życia powinniśmy korzystać, a przez dołowanie samej siebie, możesz ominąć  wiele ciekawe rzeczy wokół siebie. A jeśli masz problem z zaprzestaniem myślenia o sobie w taki sposób to warto zrobić sobie listę ze swoimi zaletami i tym co sprawia, że stajesz się szczęśliwsza. Takie coś doradziła mi kiedyś pewna osoba jak byłam w kompletnej rozsypce, więc może i Tobie to pomoże. Warto pomyśleć o tym ;)

2. Nie przejmuj się opinią innych, a zwłaszcza krytyką.
Nie możesz pozwalać komuś, aby mówił Ci jaka jesteś i jak masz się czuć. Nie warto przejmować się krytyką innych - choć sama nawet nie dawno się tym  przejmowałam, ale powiedziałam sobie "STOP, nie warto. Ważne, żebym ja była szczęśliwa, bo to jaka jestem i co robię to nieodłączna część mnie i nie chce tego zmieniać" . 
 
3. Zaakceptuj swoje wady
Nie ma człowieka, który jest idealny, gdyż każdy z nas posiada wady. musimy to zaakceptować, a nie starać się dostosować do innych. Jednak nie mamy samych wad, a posiadamy także zalety na których warto się skupić, bo to właśnie one mogą stać się kluczem do Naszego sukcesu.

4. Uśmiechnij się
Z uśmiechem na twarzy będziemy się czuli i wyglądali zdecydowanie lepiej. Warto znaleźć sobie takie osoby, które będziemy mogli nazwać mianem przyjaciół i im po ludzku zaufać i nie unikać ich oraz odtrącać, ponieważ jak będziemy potrzebować  pomocy -nawet tej najmniejszej- pomogą nam oraz życie, dzięki nim wydaje się być zabawniejsze i ciekawsze.

5. Uwierz w siebie
Nie wycofuj się za wcześnie, gdyż warto podjąć jakieś ryzyko i spróbować coś zrobić, nawet jeśli może nam sie nie powieść. Jeśli poddasz się zbyt szybko, nigdy nie dowiesz się jak by mogło się to potoczyć dalej i możesz żałować, że nie spróbowałaś. 


W tym momencie to Twoje samopoczucie jest najważniejsze i nie zapominaj o tym!

Napiszcie mi co sądzicie o takim poście i podzielcie się swoimi doświadczeniach związanych z brakiem wiary w siebie lub samoakceptacji.

Gleamdreams jest aktualnie offline 😊

8 komentarzy :

 1. Brawo Kochana to bardzo dobry temat na posta. Samoocena jest bardzo ważna w Naszym życiu, jest nam potrzebna do normalnego funkcjonowania. Najpierw musimy my siebie w pełni zaakceptować, aby inni również mogli to zrobić.
  Buziaki Kochana.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo podoba mi się twój post , jest konkretny i bardzo ciekawy. Niestety moja samoakceptacja jest mała i wiem , że trudno będzie to zmienić :) pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 3. Moim zdaniem Twoje rady są bardzo przydatne, zwłaszcza to że nie należy przejmować się krytyką. Wiele osób to robi i niestety przez złośliwe uwagi się zniechęcają.
  http://take-a-pencil-and-draw-world-of-race.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio nie tylko zaczęłam czytać takie rady, ale również się do nich stosować, czego wcześniej nie potrafiłam zrobić. Niedawno miałam gorsze chwile, ale to nie znaczy, że trzeba się załamywać tylko "Wstań, popraw koronę i zasuwaj" :). Pozdrawiam! /Klaudia
  Byłoby miło gdybyś zajrzała NASZ BLOG ♥

  OdpowiedzUsuń
 5. Hej, miło mi że tutaj wpadłem, bo masz genialny punkt widzenia i zaufaj mi, że zaowocuje to w przyszłości sukcesem. Też piszę podobne rzeczy tylko na razie prowadzę przygotowania do tego co będzie działo się na wakacje! Powodzenia i zapraszam do mnie:
  http://pasjonatzycia.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo mądre słowa, ale osobiście uważam że niektóre nasze wady powinniśmy zmienić a nie je akceptować. Oczywiście nie wszystko da sie zmienić, ale te które się da to czemu nie :)
  Pozostawiam obserwację i czekam na kolejne wpisy oraz serdecznie zapraszam do siebie reginaboguckaaa.blogspot.com :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo cenne rady
  Ja osobiście z większą częścią moich kompleksów poradziłam sobie gdy zaczęłam poznawać nowe osoby z całkowicie innego środowiska i one pomogły zaakceptować mi siebie

  OdpowiedzUsuń
 8. Podoba mi się twoje podejście do tematu i to jak to przedstawiłaś! Bardzo modrze napisany post :)


  WWW.ITSVIVIDNES.BLOGSPOT.COM💕

  OdpowiedzUsuń

Szablon dla Bloggera stworzony przez Blokotka